Friday, March 16, 2012

Dog And The City/ Online Shopping for Your Little Friends

Friday, March 16, 2012

Dog And The City sitesinin kurucularından Serra' yı tanıdığım ilk günden beri hayvan severliğine hayranım. Onun için küçük dostları Mia ve Stella bütün plan ve programlarını yaparken büyük rol oynuyor. Onlara her zaman mamanın en sağlıklısı, oyuncakların en güzelini bulur ve alır.

(Since I met Serra, who is one of the founders of the website called 'Dog and the City', I admire her love for the animals. When she makes her plans for the day, the whole schedule revolves around her little friends Mia and Stella. She always manages to get the most healthy food and most entertaining toys for them.)

                                                             Princess Mia & Stella Valentina
 Serra ile siteinin kurulum aşamasından bahsederken bir hayvan sever ve besler olarak kaliteli ürün ve sorunsuz hizmet bulabilmenin ne kadar zor olduğundan konuşurduk. Türkiye' de sahiplerine ve köpeklere özel bir ilk olan bu site hayata geçtikten sonra bizim için ve minik dostlarımız için her şey çok daha kolay hale geldi.

(Serra and I always agreed on how hard it's to find good quality products and acceptable customer service as pet lovers / owners. Everything started to become easier for us and our little friends since the website - which is a first in Turkey-  is up and running.)
''İstediğim kalitede ürünlere kolay ulaşamama ve yeterli seçenek olmayışı bu siteyi kurmamın en büyük nedeni.'' diyor Serra. Zaten bu kadar iyi bir siteyi ancak bunun eksikliğini bilen biri yapabilirdi.

' The most important reason for me to found this website is not being able to find the quality product I was after and not having enough options to choose from ' says Serra the founder of the website. It's no suprise this great website was founded by someone who knows the need for it.)

                                                   
 İki kedi sahibi olarak Dog And The City' de dolaştıkça ve Mia ile Stella' nın dolabını görünce, keşke köpeğim de olsa da şunu da alsam demeye başladım :) Elbiseler, şampuanlar, oyuncaklar, kulübeler ve banyo tuzlarına kadar bütün detaylar düşünülmüş.

(Since I keep surfing on Dog and the City and seeing Mia and Stella's wardrobe, I - owner of two cats- started to wish that I had a dog and COULD buy this and that:) Dresses, shampoos,toys, little dog houses and even bath salts.. Every little detail has been thought of.)

                                                                      Pinkaholic New York / Stairs

Burada bulamayacağımız Puppia, Pinkaholic New York ve  Fabuleash gibi seçkin markalar artık bir tık ötede.Eğer sizinde hayatınızda küçük dostlarımızdan varsa, onların da bizler kadar değerli olduğunu misyon edinmiş  bu siteye mutlaka bir göz atın.

(Selected brands such Puppia, Pinkaholic New York ve  Fabuleash -which are not available in Turkey , are just a click away. If you have little friend in your life, make sure you visit this website which takes 'making pets happy' as a mission.)
                                                         

4 Yorum:

Norzie hany said...

visiting here

Lilli said...

ah they are so cute!!^^

Laura said...

This is such a beautiful blog and it really inspires me!:) Would you like to follow each other?

want more fashion said...

cok sekerleeeer =)

Post a Comment

Copyright © Venus En Me