Tuesday, April 10, 2012

Kadıköy' de Carnaval!

Tuesday, April 10, 2012

Son bir yıldır  konser ve festivallerde yoğun ilgiyle karşılaşan Carnaval Corn Dog müşterilerinden gelen yoğun istek üzerine Kadıköy Barlar Sokağı' nda  Carnaval Büfe' yi  açtı. Böylece sokakta yeni, farklı ve güçlü bir alternatif olmuş oldu.

(When it comes to food, Carnaval Corn Dog has been one of the most popular alternatives for the last year. The crowd loves the taste of Carnaval Corn Dog at the festivals and concerts. Finally Carnaval Bufe opened its doors at Kadıkoy Barlar Sokagi by popular demand.)


 Kadıköy' e gidenler az çok bilir, yıllardır Burger King ve Rex Büfe gibi yerlerden sırf doymak için yemek yenir. Carnaval' da durum çok farklı. Buraya gittiğiniz zaman menüde patates kızartması dahil yediğiniz herşey daha önce yediğiniz hiç bir şeye benzemiyor.

(Regular visitors of Kadıkoy would know the fact that one would only eat to stuff, not so much to enjoy at places such as Burger King and Rex Bufe. However Carnaval Bufe is completely different from the rest, with its beautiful ambience and great tasting food. Even the good old fries taste better than you had before.)


 Negatif Tattoo' nun hemen üstündeki bu rengarenk yer sokaktan geçerken mutlaka gözünüze takılacaktır.

(The place, located right above Negatif Tattoo, grabs your attention with its colorful interior even while you are just walking on the street.)


Carnaval' ın menüsü de iç dekorasyonu gibi rengarenk. Kıyburger mi, corn dog mu, peynir topları mı yoksa extreme hot dog mu yesem derken en iyisi ben bir kaç kere daha geleyim diyorsunuz.


 Lezzetlerinin yanısıra fiyatlarının beklenenden ucuz oluşu da yüzde yüz mutluluğu garantiliyor. Geniş sos seçenekleriyle şimdiden Wasabi Mayo ve Carnaval Mayo fanları oluşmuş bile. Bir de Şutte'ye özel yaptırdıkları sosislerin çok güzel olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

(Carnaval has great variety when it comes to food. Kıyburger, corn dog, cheese balls or extreme hot dog. It is very hard to decide on what to eat therefore you might want to visit the place again and again just not to miss out on any alternatives.n  It's guaranteed you'll be %100 happy with the taste of the food and suprisingly reasonable pricing policy. Wasabi Mayo and Carnaval Mayo are the most popular options when it comes to special sauces that Carnaval Bufe offers. I have to mention how great the Sutte frankfurters taste, you have to try them out.) 

                                             What to Eat at Carnaval Bufe?


Kıyma, cheddar sos, karamelize soğan, yeşillik, domates ve Carnaval Mayo' lu Kıyburger çoktan favorim oldu.

(Kıyburger is already a favorite of mine with its delicious ground meat mixture, cheddar sauce, caramelized onion, lettuce, tomato and Carnaval Mayo.)


Bu peynir topları hakkında uyarıyorum. Çünkü ciddi anlamda bağımlılık yapıyor!

(WARNING: Cheese balls are highly addictive. I am serious they are very very addictive :))


Özel baharatlı Belçika patates kızartması  ve corn dog ları Türkiye' de bulup yemeniz zor çünkü yok.  Bu ve bunlar gibi bir çok farklı yemek deneyimi için Kadıköy' e yolunuzu düşürmenizi tavsiye ederim.

(Corn Dog and the fries made with specially seasoned Belgium potatoes are very unique flavors and you cannot find them anywhere else in Turkey. For a great experience for your taste buds, you should definitely visit Carnaval Bufe in Kadikoy as soon as possible.)

İçeriğini bira mezesi diye tanımladıkları menüleriyle hem içki öncesi hemde içki sonrası keyiflenmek için ideal bir mekan. Sanırım cevap Carnaval Büfe' de ne yenir değil ne yenmez ki olacak :) Facebook sayfalarına göz atmak isteyenler için: CarnavalBufe

The menu is filled with options to have before the beer, with the beer and after the beer. Answer to the question of ''What to eat at Carnaval Bufe?'' must be ''Everything!! absolutely everything!!'' You can also check out the facebook page for the place.


8 Yorum:

What's Next said...

yaa keşke avrupa yakasında da olsa! şu an canım nasıl yemek istedi anlatamam.. ki ben en az 5 aydır fast food yemiyordum :D

Venusenme said...

Her an her şey olabilir haber vereceğime emin olabilirsin ;)

Lilli said...

Oh it made me so hungry!:) nice photos!:) xoxo

7.oda said...

çok merak ettim, kadıköye gider gitmez deneyeceğim :)

Buket said...

gece gece görüntüler mahvetti:))

bensu said...

merhabalar gerçekten çok lezzetli ve farklı gözüküyorlar ;)) bende bloguma beklerim şimdiden teşekkürler,sevgiler...

http://bensukaya.blogspot.com/

Aris Whittier said...

That cheese ball looks so yummy! I love the smell of carnival food.

Blogger said...

Anybody here wants a FREE BURGER KING GIFT CARD?

Post a Comment

Copyright © Venus En Me