Saturday, December 17, 2011

A Single Man by Tom Ford

Saturday, December 17, 2011

İzlediğim yüzlerce filmin arasından kendisini asla unutturmayan ve her izleyişimde farklı detaylarla büyülendiğim bir başyapıt Tom Ford' un A Single Man'i..  Christopher Isherwood' un kitabından uyarlanan filmde Tom Ford'un sanatçı kişiliği o kadar çok hissediliyor ki, çirkin herhangi bir şey asla göremiyorsunuz. Herşey güzel, estetik ve  adeta cennetten çıkmış gibi kusursuz. Bu filmi izlerken kendinizi sinematografik açıdan nirvanaya ulaşmış sayabilirsiniz.

(A Single Man by Tom Ford is one of the best movies i've ever seen, it's magnificent and unforgettable. Every time i see the same movie i realise another fascinating detail about it. While you're watching the movie which is based on a Christopher Isherwood's book, you feel that Tom Ford is a real 'artist' as every single scene is a piece of art. Everything about this movie is aesthetic and perfect like it has been touch by someone from heaven. You reach cinematographic nirvana while you are watching the movie.)Film 1960'larda Amerika'da yaşayan İngiliz Profesör George Higgins' in (Colin Firth) 16 yıldır beraber olduğu hayat arkadaşı Jim'i trafik kazasında (Matthew Goode) kaybedişini ve bu acıyla başa çıkmaya çalışırken yaşadığı yalnızlık, boşluk ve çelişkilerini anlatıyor.

(The movie is about a British professor George Higgins (Colin Firth), who lives in US thru 1960s, His partner of 16 years, Jim (Matthew Goode) dies in a car accident and the movie is all about him dealing with this pain, the emptiness it comes with it and the paradox that caused by his loneliness.)


 Bu dönemde Profesör Higgins' e arkadaşı Charley ( Julianne Moore) destek oluyor.  Profesör Higgins'in hayatına öğrencilerinden Kenny (Nicholas Hoult) ' nin dahil olmasıyla ilginç olaylar gerçekleşiyor.

(During this period of pain George gets a lot of suppert from his  friend Charley (Julianne Moore). Everything becomes more interesting when one of his students Kenny (Nicholas Hoult) gets involved with professor's life.)


 Ayrıca filmin zengin bir aforizma kaynağı ve eşsiz bir moda rehberi olduğunu da söyleyebilirim.

(Also i can say that the movie has a strong source of aphorism and it's a unique  fashion guide.)

            ''Experience is not what happens to a man, it is what a man does with that.''
                                                                                           -Aldous Huxley-


Colin Firth bu filmden sonra artık başrol oyuncusu olduğu mesajını adeta bütün dünyaya veriyor. Julianne Moore' un canlandırdığı histerik Charley karakteri ise gerçekten daha iyi olamazdı.

(It's absolutely clear with this movie that Colin Firth is a brillant leading actor who is acknowledged by the whole film industry. Also Julianne Moore acting is the hysterical friend Charleyis a magnificent performance.)


Özellikle Charley' nin evinde geçen sahnelerde iki usta oyuncu da inanılmaz.

(Especially the scenes took place at Charley's house, absolutely fantastic.)


Filmin sinematografisinde beni en çok büyülen renklerin Profesör Higgins' in ruh haline göre bir canlanıp bir solmasıydı. Buna dikkat ederek izlemenizi tavsiye ederim. Bu anlamda görüntü yönetmeni Eduard Grau kusursuz bir şaheser yaratmış.

(I suggest you pay extra attention to the cinematography of this film. Iwas fascinated by the work of  Eduard Grau ( director of photography) as the colours fade according to Gerorge's emotional state.)

9 Yorum:

piktobet said...

bu ilgi ve değerlendirmeleri hak eden büyüleyici bir film.

Harija said...

Great post and thank you so much for the follow =)Following you back in return!

keep in touch with fashion said...

great post, i love tom ford!
take a look on my blog and if you like we can follow each other? (also on fb!)
http://keepintouchwithfashion.blogspot.com/ have a wonderful day… keep in touch

berrilla said...

öncelikle yorumun için teşekkür ederim, film hakkında söylediğin her şeye katıllıyorum özelikle genel olarak filmde hakim olan o kusursuzluk...

Anonymous said...

nice Blog.. like to follow each other ?
xoxo

http://fashionlifepeople.blogspot.com/

keep in touch with fashion said...

thanks for your visti, now I follow! kiss

http://keepintouchwithfashion.blogspot.com/

Blonde Mix said...

I love your blog!!! Please follow me!I'll follow you back!
lifeisbetterblonde.blogspot.com

H A R R Y G O A Z said...

WONDERFUL film !

Blogger said...

Trying to find the Ultimate Dating Site? Join and find your perfect match.

Post a Comment

Copyright © Venus En Me